9 Temmuz 2017 Pazar

Alper Şirvan Kimdir?
TSÇV-Aile Seminerleri: Konumuz "Cerebral Palsy"- BURSA - Alper Şirvan Açılış Konuşması from AlperSirvan on Vimeo.
     17 Kasım 1973 doğumluyum. 'Cerebral Palsi' ile yaşayan bir bireyim. Tekerlekli sandalye kullanıcısıyım. Sağ elimi kullanamıyorum.
     İlkokulu sadece 1 yıl okuyarak bitirdim. Okuma yazmayı ilkokul öğretmeni olan annem, evde öğretti. 4 yıl boyunca evde olabildiğince müfredatı takip ettik. Ben “ille de okuyacağım” diye tutturunca, dahası girdiğim sınavda “ilkokuldan mezun olabilir” hükmü verilse de 1 yıl dahi olsa ilkokul öğretmeni görme arzumda direttim. 1984-85 öğretim yılında, İhsan Dikmen 2. İlkokulunda şansıma, bir yılda iki öğretmen görerek, (Yıldız Coşkun ve Demet Tanır) mezun oldum.
     Orta ve lise öğrenimimi, öğretmen olan babamın görev yaptığı okullarda tamamladıktan sonra, yine babamla beraber gidip gelerek, Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünü 1995 yılında derece ile bitirdim.
     1998’de başlayıp kamu ve özelde aralıksız devam eden iş hayatıma, halen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Yıldırım TSM Sağlıklı Yaşam Merkezi KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)'de Bilgisayar Programcısı olarak devam etmekteyim.

     İçimdeki sanat coşkusunu, yazdığım şiir, makale, hikâye, deneme ve bilgisayarda yaptığım resimler ile bütünleştirip paylaştım ve 1996 yılında “Issız Bir Sevda” isimli ilk şiir kitabımı yayımladım.

    Bilgisayarda resimlediğim şiirlerimi, 1996-2003 yılları arasında Turgutlu, Bursa, İstanbul ve Nürnberg’de açtığım 3 kişisel, 1 karma sergi ile sanatseverlerle paylaşma imkânı buldum.
     2002 yılında Nürnberg’de (Almanya) faaliyet gösteren “Türk-Alman Özürlüler Entegrasyon Derneği”nin 15. yıl kuruluş yıldönümü etkinliklerine “Onur Konuğu” olarak davet edildim. Şiirlerim, bu çerçevede tertip edilen sergi ve şiir gecelerinde Türkçe ve Almanca olarak Alman kamuoyuyla paylaşılmış ve büyük ilgi görmüştür.
     2009 yılında 'Gözlerinde Sevgi Buldum; Benim Mi?' (şiir), 'Yuva' (hikaye-deneme) adlarıyla 2 kitap daha yayımladım.
      '1Dakikada Dünyamı Değiştir' Kampanyası Dünya CPliler Birliğince düzenlenip ülkemizde Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) tarafından desteklenen bir kampanya... Dünya çapında düzenlenen bu kampanyada 2012 yılında 'güneş enerjili tekerlekli sandalye' fikrimle birinci oldum. Bu fikrimi prototip olarak hayata geçiren Virginia Üniversitesi söz konusu tekerlekli sandalyeyi bana hediye etti ve hediye edilen sandalye, 2 Ekim 2013 tarihinde Türkiye Spastik Çocuklar Vakfında düzenlenen törenle tarafıma verildi.
     30 Eylül-4 Ekim 2013 tarihlerinde hem kampanyada kazandığımız 1.lik ve ödül töreni; hem de kampanyayı duyurma amacı vesilesiyle Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı tarafından 5 gün boyunca misafir edildik. Katıldığımız medya programları ve etkinliklerle rüya gibi bir 5 gün yaşamanın yanı sıra, kampanyayı tanıttık, önemli deneyimler ve dostlar edindik, sadece bireysel olarak benim değil ülke adına kazanılan bu başarının keyfini sürdük.
     Ayrıca amcam Fuat Şirvan tarafından çeşitli makamlarda bestelenmiş şiirlerim mevcut olup İlgün Soysev tarafından hüzzam makamında bestelenen “Bekleyiş” adlı şiirim, TRT repertuarında yer almaktadır.
Kitaplarım:
  •      Issız Bir Sevda (Şiir-1996)
  •      Gözlerinde Sevgi Buldum; Benim Mi? (Şiir-2009)
  •      Yuva (Hikâye ve Denemeler- 2009)

2 yorum:

  1. Takdire şayan bir özyaşam yazısı. Varlığındaki potansiyeli başarıya dönüştürmüş, ülkemizin yüz akı ender insanlardan biri Alper Şirvan. Okunduğunda her biri yürek tellerini titreten siirlerini özellikle şiirseverler mutlaka okumalı.

    YanıtlaSil